Richard Brychta

*1962…Jako malé dítě mě otec brával do fotokomory, což byla koupelna s rýsovacím prknem položeným na vaně, kde vyvolával fotografie vyfocené jednoduchým „Pionýrem“, později „Ljubitělem“.
Později jsem se těmito přístroji pokoušel zaznamenávat různé rodinné akce a výlety, naučil se vyvolávat negativy i černobílé fotky. První digitální fotoaparát jsem si pořídil v r. 2002, ale ještě dlouhou dobu jsem v podstatě jen tak „cvakal“ s automatickým nastavením a víc neřešil. Až v r. 2014 jsem si po setkání se zkušeným fotografem a pedagogem p. Josefem Ptáčkem uvědomil, že fotografovat vlastně neumím a o fotografii téměř nic nevím. Přihlásil jsem se proto na fotokurz pořádaný v Dačicích pod jeho vedením a od té doby si téměř vždy před stiskem spouště fotoaparátu v duchu pomyslím, jak by výsledný záběr pan Ptáček zhodnotil – zda kriticky se slovy „tohle jsi jen tak poprděl“ – nebo by byl shovívavější a řekl by, že „když se to tady ořeže a támhle srovná, tak už by se na to dalo koukat“…
Členem Fokusu jsem od r. 2014, nejčastěji asi fotografuji architekturu (nemovitosti a interiéry – zejména pracovně), baví mě fotografovat detaily a makro, krajinu, historické objekty a vozidla (veterány). Fotím bezzrcadlovými fotoaparáty Samsung (NX11 a NX mini), občas mobilem, pracovně nejčastěji malým kompaktem Casio EX-FH100.
Kontakt:  richard.brychta@seznam.cz